Internet w biurze

31.07.2014

 

Jaki musi być Internet w biurze?

Nad podłączeniem Internetu do biura najczęściej zastanawiają się sami kierownicy biznesu albo przekazują tę sprawę swoim sekretarzom lub specjalistom IT. W każdym przypadku najważniejszym jest określić, dla jakich celów potrzebny jest Internet w biurze.

Zwykle do łącza internetowego w biurze stawia się takie wymogi:

  • wysoka prędkość;
  • niezawodność;
  • zdolność wytrzymać znaczne obciążenie;
  • bezpieceństwo;
  • wartość obiektywna.

Jaką technologię wybrać?

Dzisiaj istnieje dużo ofert z podłączenia biura do Internetu. Jeśli budynek, gdzie wynajmuje się biuro, już jest obsługiwany przez kilku dostawców Internetu przewodowego, to warto po prostu wybrać najlepszy kanał, bazując się na opiniach sąsiednich biur i na stosunku wartość/szybkość Internetu. W takim wypadku cały problem sprowadza się do wyboru jednej z technologii:

  • ADSL
  • Ethernet i FTTB
  • 3G
  • 4G/WiMAX

ADSL zapewnia wysoką szybkość przekazywania danych, ale kanał będzie asymetryczny — prędkość przekazywania do abonenta będzie przekraczała prędkość od abonenta. Przy tym kanał będzie stabilny i zabezpieczony w stopniu dostatecznym, ponieważ wykorzystuje się indywidualną linię telefoniczną. Wartość takiego łącza jest niewysoka, takie rozwiązanie będzie dobre dla małych biur, których podstawowa działalność to obrót dokumentacji elektronicznej.

Ethernet to najbardziej wygodny rodzaj połączenia z punktu widzenia jakości, wartości i zasięgu. Prędkość przekazywania danych za pomocą skrętki może sięgać 100 Mb/s, a obsługa jest prosta. Jakość połączenia zależy tylko od serwera dostawcy Internetu i obsługi przez wykwalifikowany personel konfigurujący dostęp do sieci dla każdego pracownika. FTTB to przekazywanie danych za pomocą światłowodu. Ta technologia zapewni szybki (ok. 1000 Mb/s) oraz bardzo stabilny i niezawodny dostęp do Internetu. Jedyną trudnością, którą można napotkać przy wyborze takiego łącza, jest ograniczony zasięg dostawcy Internetu, ponieważ układanie światłowodu jest dość drogie i nie zawsze dostępne w odległych rejonach. To najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia obciążenia linii, prędkości i bezpiczeństwa łącza.

3G Internet to bezprzewodowe łącze, które bardzo dobrze sprawdza się w mieście i tych miejscowościach, gdzie są umieszczone anteny nadawcze operatora. Szybkość takiego łącza wynosi 3-10 Mb/s. Mogą występować zakłócenia spowodowane złą pogodą, zbyt dużym obciążeniem sieci lub słabym wyposażeniem. Dlatego to nie najlepszy wariant dla większego biura, ale dobrze sprawdzi się w sklepie, gdzie jest potrzebny dostęp do bazy danych.

4G/WiMAX to obiecująca technologia, ale na razie niezbyt rozwinięta na Ukrainie. Sygnał jest dobry tylko w pobliżu anteny i w większych miastach.

Nie zapomnijmy o wi-fi w biurze!

Oczywiście, sieć bezprzewodowa w biurze to rozstrzygnięcie całego szeregu problemów z przewodami i komputerami użytkowników. Dla biura ze stacjonarnymi komputerami dla połączenia wszystkich komputerów w sieć potrzebny jest dobry sieciowy przełącznik, a dla laptopów i tabletów — zwykły router z wysoką zdolnością przepustową.

Jak podłączyć biuro do Internetu?

Przede wszystkim trzeba zdecydować, dla jakich celów jest Internet potrzebny: zdalny dostęp do serwerów, poczta elektroniczna, praca z witrynami spółki, przekazywanie wielkiej ilości danych, całodobowy dostęp, konferencje na Skype’ie, praca z wideo online itd.

Następujący krok to poszukiwanie dostawcy usług internetowych. Żeby nie tracić cennego czasu i nie pozwolić na przestój w pracy, lepiej wybrać lepszą spółkę, która podłączy biuro „pod klucz”. Przy tym warto obiektywnie porównać plany taryfowe i zaproponowane warunki podłączenia. W tym celu można skorzystać z poniższego formularza wyszukiwania dostawcy według adresy biura. Zostanie pokazana lista wszystkich dostawców usług internetowych we wskazanym regionie. Po wyborze dostawcy i taryfy można złożyć wniosek o podłączenie. Operatorzy nawiążą z Tobą kontakt i w ciągu kilku dni wniosek zostanie zrealizowany przez dostawcę.

Podoba się? Podziel się nim z przyjaciółmi!